Neapmokamas darbas namuose

Tai darbas, kuris neatneša tiesioginio atlygio, bet yra svarbus namų ūkio išlaikymui ir gerovei.

Iniciatyva „Kieno pareiga?“ – tai kvietimas imtis veiksmų, kartu kuriant lygią ir teisingą ateitį visiems. Prisijunk!

Namų ruošos darbai
Vaikų priežiūra
Šeimos narių slauga
Popamokinės veiklos planavimas
Laisvalaikio planavimas
Dažniausiai neapmokamo darbo namuose pareiga tenka moterims
Istorijos
Statistika
Priežastys

Kodėl moterims vis dar tenka neproporcingai didelė neapmokamo darbo namuose dalis?

Neapmokamo darbo namuose  pasiskirstymas tarp moterų ir vyrų dažnai yra netolygus. Šį netolygumą dažnai lemia įvairios socialinės, kultūrinės ir ekonominės priežastys. Keli veiksniai, prisidedantys prie šio netolygumo, yra šie:

Lyčių stereotipai lemia, kad moterys dažniau prisiima neapmokamą darbą namuose, nes jos tradiciškai laikomos atsakingomis už namų ruošą ir vaikų priežiūrą. Toks darbas dažnai yra nuvertinamas ir neturi tiesioginės finansinės naudos.

Moterys dažnai uždirba mažiau nei vyrai, todėl šeimose gali būti daroma prielaida, kad jų darbas namuose yra „pigiau“ kainuojantis nei vyrų darbas. Tai gali lemti, kad moterims tenka didesnė našta dėl šeimos priežiūros.

Santykiuose, kuriuose yra galios disbalansas, nėra tolygiai paskirstomi ir darbai namuose.

Visuomenės požiūris, kad moterims natūraliai gerai sekasi tvarkytis, sukurti namų jaukumą, prižiūrėti vaikus ir kitus priežiūros reikalaujančius šeimos narius, o vyrams geriausiai sekasi dirbti ir uždirbti pinigus bei lyderiauti, gali prisidėti prie nelygaus neapmokamo priežiūros darbo pasiskirstymo. Vyrai, kurie siekia dalintis neapmokamu priežiūros darbu, vis dar susilaukia patyčių iš aplinkos ar darbovietės ir klausimų – tai ką, neturi žmonos?

Į neapmokamą priežiūros darbą yra žiūrima tarsi į mažiau vertingą, lyginant su mokamu darbu.

Įstatymai ir politika prisideda prie neapmokamo darbo netolygaus pasiskirstymo, nes dažnai nėra skiriama pakankamai dėmesio šiai problemai ir nėra skatinamas  lygiavertis šeimos ir darbo pareigų pasidalijimas, pavyzdžiui, trūksta tinkamų tėvystės atostogų arba prieinamų vaikų priežiūros paslaugų.

Pasekmės
Gerosios praktikos
Sprendžiant neapmokamo darbo problemą, svarbu kalbėti apie paslaugų išplėtimą, nes prieinamos paslaugos, tokios kaip vaikų priežiūra ir senyvo amžiaus asmenų priežiūra, gali sumažinti namų ūkio naštą, kuri dažniausiai tenka moterims. Tai leidžia žmonėms geriau derinti darbą ir šeimą, sumažinant neapmokamo darbo krūvį ir skatinant lygiavertį darbo pasidalijimą tarp lyčių.
Partneriai
Pasidalink istorija
 Žinios ir patirtis yra vertingi, tačiau įgauna ypatingą prasmę/vertę kai jomis pasidalini. Tavo patirtis ir surasti sprendimai gali padėti kitiems žmonėms. Sunkioje situacijoje bent kartą atsiduriame visi. Vienas pozityvus pavyzdys gali parodyti kryptį ir labai padėti įveikti gyvenimo sunkumus.